Proč vůbec pečovat o pohybový aparát?
V mládí bereme pohyb jako samozřejmost. S přibývajícími léty ale poznáváme, že už neujdeme tak dlouhou procházku, na větší nákup si musíme vzít auto a vymalovat strop už taky není pro nás. Banální záležitosti najednou musíme nejdřív promyslet a zhodnotit, zda to zvládneme.
Schopnost pohybu je nám ale přirozená a do velké míry záleží jen na tom, jak se o svůj pohybový aparát staráme.
Co hraje roli?
- Naše váha a to, kolik kilogramů musí naše klouby unést.
- Zda se pravidelně hýbeme a protahujeme svalstvo.
- Jestli má pohybový aparát adekvátní výživu.
- Zda po fyzickém výkonu nezapomínáme na relax a necháme unavené svaly odpočinou.
Vitamíny na svaly a klouby - na tyhle se zaměřte
Vitamín C považujeme za nejdůležitější vitamín pro pohybový aparát vůbec. Působí totiž velice důmyslně. Podporuje v těle tvorbu kolagenu a tím pomáhá vyživit hlavně klouby. Kolagen ale potřebují i kosti a svaly (konec konců i třeba kůže a vlasy), a protože s věkem jeho přirozená tvorba v těle klesá, je ideální užívat vitamín C, abychom ji podpořili.
Vitamín D pomáhá ukládat vápník do kostí. I to je s přibývajícími roky čím dál důležitější - vždyť kostra tvoří opěrný systém těla a to je úplný základ každého pohybu.
Vitamíny skupiny B zase podporují zdravou funkci svalů a nervového systému, což spolu úzce souvisí. Vitamínů typu B známe celou řadu a prospívají nám úplně všechny. Béčka najdeme v mase a vnitřnostech, celozrnných obilovinách, semínkách nebo oříškách.
Vaše komentáře
Vložte svůj komentář:
{{ myComment.name }}:
{{ myComment.text }}
{{ comment.name }}:
{{comment.text}}
Zákaznická podpora:
{{ reaction.text }}
Vložte svůj komentář: