To nejpodstatnější z tohoto článku:
- Jaké jsou zdroje vápníku,
- jak doplnit vápník tou správnou cestou,
- jaké má nedostatek vápníku příznaky.
Vápník patří mezi nejzákladnější prvky pro naše zdraví. Tvoří strukturu kostí a zubů a čím jsme starší, tím víc bychom měli pamatovat na to, aby se pravidelně objevoval v našem jídelníčku. Přečtěte si také, co brání vstřebávání vápníku, mohlo by se vám to hodit.
Vápník je nejen na kosti a zuby
Zde je doslova stavebním kamenem. Ne každý už ví, že je nezbytný pro proces srážlivosti krve, činnost svalů, nervové soustavy a trávení. Bohužel se o něm někdy hovoří pouze v souvislosti s dětstvím a růstem, jenže stejně potřebný je vápník i pro dospělé. Proto je dobré zhodnotit svůj každodenní jídelníček – je v něm dostatek mléčných produktů a ryb, nebo jsou tu rezervy, které byste mohli doplnit? Zde se dozvíte, v čem je vápník obsažen a jakými potravinami zásobit svou lednici.
Měli byste vědět, jak se vápník vstřebává
Není třeba znát proces do detailu. Pro naše zdraví je ale dobré vědět, že vápník se vstřebává z potravy v tenkém střevě. Pokud má tělo nedostatek vápníku, a tento deficit nedočerpá z jídla, bere si ho z kostí. Kosti jsou největší zásobárnou vápníku v těle, jenže by tam měl také zůstat. Vápník je stavební hmotou kostí, a čím jsme starší, tím víc je kvalita kostí i zubů důležitější.
Jednoduše řečeno: pokud jíte málo vápníku, není to dobré pro vaše kosti a zuby. Obzvlášť ženy po menopauze by měly myslet na kvalitu kostní hmoty, protože je vlivem hormonálních změn poznamenaná.
Odkud získat vápník? Čtěte dobře obaly
Mnoho lidí má vápník spojený s mléčnými produkty. Rozhodně jde o skvělý zdroj vápníku, ale je dobré přečíst si složení. Mezi jednotlivými mléčnými výrobky je velký rozdíl, co se obsahu vápníku týče.
Ještě lepší zdroj jsou ryby, a vůbec nejlepší je vápník z mořských zdrojů. Ten se získává z kostí ryb, a lze ho užívat ve formě tablet. Hodit by se vám mohl tento článek o tom, co obsahuje vápník.
Obsah vápníku v potravinách rostlinného původu je celkově nižší. Obsahují ho luštěniny, mák, oříšky či sójové produkty. Rostlinné zdroje vápníku se však v organismu využijí jen z části – o to víc byste těchto potravin museli sníst. Vyplatí se využívat spíše živočišné zdroje vápníku, a ty rostlinné brát jako doplněk.
Kolik vápníku najdete ve 100 g potraviny?
- Mák: 1262 mg
- Sojové mléko: 120 mg
- Mandle neloupané: 250 mg
- Brokolice: 33 mg
- Fazolové lusky: 49 mg
- Špenát: 99 mg
- Eidam: 773 mg
- Hermelín: 389 mg
- Mléko: 124 mg
- Tvaroh: 105 mg
Je nutné podotknout, že ze zeleniny a dalších rostlinných zdrojů vápníku se vstřebá zhruba 10-20 %.
Vstřebatelnost vápníku z mléčných produktů je kolem 30 %. I když se to nezdá velký rozdíl, pohlédněte na čistý obsah vápníku v potravinách – je mnohem vyšší než u zeleniny. Vynikající je proto třeba vápník z mořských zdrojů.
Nedostatek vápníku nepoznáte hned
Bohužel nám tělo nedává okamžitý signál, že mu chybí vápník. Poznáme to až za delší čas, obvykle na kvalitě kostí a zubů. V tu chvíli už je těžké to řešit. Jde mimo jiné o správné usazování vápníku v těle. Doporučujeme vytipovat si několik základních potravin s vysokým obsahem vápníku, které bez problému můžete konzumovat každý den. Další možností jsou doplňky stravy - jednoznačně chválíme ty s vápníkem z mořských zdrojů.
Přečtěte si náš další článek, kde se zabýváme tím, kdy je dobré vápník doplňovat.
Vaše komentáře
Vložte svůj komentář:
{{ myComment.name }}:
{{ myComment.text }}
{{ comment.name }}:
{{comment.text}}
Zákaznická podpora:
{{ reaction.text }}
Vložte svůj komentář: