Stavební hmota je vápník
Vápník, který přijímáme ve stravě, se přirozeně dostane z trávicí soustavy do krve. Zde vstupuje do hry vitamín D a vitamín K. Spolupracují tak, aby se vápník v těle správně využil tam, kde je potřeba. Aby ho byla ideální hladina v krvi, a aby se dostatek vápníku dostal do kostí. Vstřebávání vápníku totiž není samo sebou. Důležitou roli hraje i věk – zatímco v dospívání, kdy se pohybový aparát hodně a rychle vyvíjí, se vstřebá do kostí asi 75 % vápníku, který s jídlem přijmeme, v dospělosti a v seniorském věku je to jen polovina až čtvrtina. A přitom právě v této době ho naše kosti potřebují nejvíc!
Pozor na zdroje vápníku
Za ty nejčastější se považují mléčné výrobky. Vždy ale čtěte jejich složení, a kolik vápníku vlastně obsahují. Mezi mléky, jogurty a tvarohy jsou totiž rozdíly. Napadlo by vás ale, že takový mák má mnohem víc vápníku, než třeba kefír?
Jak se podílí vitamín C?
Pomáhá udržovat tvorbu kolagenu, což je nezbytné pro normální funkci chrupavek, krevních cév, kostí, dásní a kůže. Právě chrupavka je polštářek, který v kloubu tlumí nárazy. Už od pradávna se lidé snažili jíst v krutých dobách kysané zelí, které je na vitamín C bohaté. Věděli totiž, že to jim pomůže posílit zuby a kosti v těle. Vitamín C samozřejmě také přispívá k normální funkci imunitního systému, a pro širokou škálu jeho zdravotních benefitů se vyplatí užívat ho celý rok.
Nezapomínejte na pohyb
Staré pravidlo, že co se nepoužívá, to odchází, je v tomto případě skutečně pravdivé. Kosti tvoří základ pohybového aparátu, a i když nám snad pohyb dělá problémy, je třeba snažit se o fyzickou aktivitu. Nikdo nečeká sportovní výkony – pro udržení kondice do co nejpokročilejšího věku stačí lehké cvičení doma, procházka s pejskem, nebo třeba plavání. Získat ztracené zpět je totiž mnohem náročnější, než si kondici pravidelně udržovat.
Vaše komentáře
Vložte svůj komentář:
{{ myComment.name }}:
{{ myComment.text }}
{{ comment.name }}:
{{comment.text}}
Zákaznická podpora:
{{ reaction.text }}
Vložte svůj komentář: